Saláták, tészta, sülthús, különböző szendvicskrémek, friss kenyér, egy üveg bor - és mindez a szabadban. Nem is kell tovább magyarázni, miért szuper dolog piknikezni. Úgy pedig még jobb, ha van mindehhez egy szép piknikkosár evőeszközökkel, tányérokkal és poharakkal, ahová anélkül lehet bepakolni az ételeket, hogy összenyomódnának. Régóta szerettem volna már egy ilyen kosarat, s nemrég meglepetésajándékként kaptam egyet. Aztán elkezdett esni az eső, és nem is állt el több hétig. Addig is recepteket válogattam, így lett egy piknikezéshez ideális gyűjteményem, és lecseréltem a készlethez adott műanyag borospoharakat üvegre, elvégre műanyag pohárból nem borozunk! Aztán végre ismét kisütött nap, már az első hétvégén meg is céloztuk az egyik kedvenc budapesti parkomat, a Kopaszi-gátat. Ez egy ideális hely: rengeteg zöld terület van, így biztos kellő távolságba lehet letelepedni másoktól, ugyanakkor nincs túl messze, nem kell autóval jönni, ihat bort mindenki. Az első piknikre zöldfűszeres tésztasalátát, zataros csirkét fattussal, gránátalmás tabulét (ehhez nincs recept, mert ezt a Culinarisból hoztuk:)), diós-mentás ricottakrémet, friss kenyeret, jegeskávét, pár szem csokis sütit és egy üveg fehérbort vittem.
Zöldfűszeres, paradicsomos tésztasaláta
Ez egy egyszerű tésztaétel, csak akkor lesz finom, ha friss zöldfűszereket használunk, és tényleg kiváló minőségű olívaolajat (szárított fűszernövényekkel és silány olajjal ne is próbálkozzunk, mert az eredmény úgy kifejezetten kiábrándító lesz).
500 g farfalle tészta
75 g vaj
2 tk balzsamecet
kakukkfű
bazsalikom
oregánó
500 g koktélparadicsom
olívaolaj
20 dkg parmezán
só, bors
A paradicsomokat félbevágjuk, a fűszernövényeket durván felaprítjuk. Egy serpenyőben a vajat felolvasztjuk, majd beledobáljuk a zöldfűszereket és a paradicsomot, jól elkeverjük, félretesszük, a paradicsomokat érdemes kicsit szét is nyomkodni. A tésztát megfőzzük, majd a serpenyőben levő többi hozzávalóhoz adjuk. Hozzákeverjük a balzsamecetet, majd az egészet alaposan meglocsoljuk olívaolajjal, elkeverjük, és másnapig a hűtőben hagyjuk összeérni az ízeket.
Zataros csikre fattussal
Olívaolaj
2-3 csirkemell
Zatar
Újhagyma
1 kígyóuborka
4 paradicsom
1 csokor petrezselyem
1 csokor menta
1 gerezd fokhagyma
1 citrom
1 pitakenyér
só
A csirkemelleket fogyasztható méretű falatokra vágjuk, majd egy olajjal kikent tálba fektetjük, az olajban jól megforgatjuk, ha kell, még adunk is hozzá, hogy minden húsdarabra jusson. Ezután az egészet megszórjuk zatarral, és kézzel alaposan beledolgozzuk a húsokba a fűszerkeveréket. A zatar egy nagyon kellemes ízű keverék, én először pitára sütve ettem, érdemes úgy is kipróbálni. Pár órán át letakarva hagyjuk hűvös helyen pácolódni a húst. Előmelegített sütőben 220 fokon kb. 35-40 percig sütjük, az utolsó percekben érdemes a felső pirítást bekapcsolva szép színt adni neki, a zatar akkor igazán finom, ha rendesen belesül a húsba. A zöldségeket közben felaprítjuk, összekeverjük, a mentát és a petrezselymet apróra vágjuk, s ezzel megszórjuk a salátát. A citrom levét kifacsarjuk, hozzákeverjük. A fokhagymát lereszelve adjuk a keverékhez, majd sózzuk. A pitakenyeret pár percre a forró sütőbe dobjuk, majd onnan kivéve felszeleteljük, és a saláta tetejére pakoljuk, a húst szintén. Fontos, hogy a piknikezéshez a húst és a pitát külön dobozban szállítsuk, s csak a helyszínen tegyük ezeket a salátához, már a tányéron.
Diós-mentás ricottakrém
25 dkg ricotta
4 ek darált dió
fél csokor menta
4 ek olívaolaj
só, bors
A diót, az olívaolajat és a felaprított mentát a ricottához keverjük, sózzuk, borsozzuk. Friss kenyérre kenve nagyon finom.
Na mit szól hozzá?